Whisky základy: Jaké jsou druhy whisky
Na začátek je třeba si položit otázku, co je to whisky? Otázka jednoduchá. Odpověď složitější.
Slovo whisky pochází z gaelského slova uisge/uisce beatha neboli usquebaugh, což znamená voda života. To zase vzniklo z latinského aqua vitae, což znamená totéž, ale používalo se spíše pro lihoviny obecně. Postupem času se z uisge beatha stalo uisge. Když si to foneticky přečtete, mělo by vám být jasné, jak se z toho stala whisky či dokonce whiskey :-).
A jsme u prvního dělení whisky nebo whiskey?
Jednoduché přidání písmene „e“ mělo mít za následek částečné určení země původu. Skotská whisky se vždy označuje bez „e“ (whisky), zatímco v Irsku a Americe se „e“ obvykle používá (whiskey). Není to však zákon. Jestli bude použito zmíněné písmeno “e” záleží jen na výrobci. Skutečné rozdíly spočívají v zákonech, kterými se whisky řídí v konkrétních zemích a které často odrážejí odlišné výrobní tradice.
Základní dělení whisky
- Single malt (jednosladová whisky) vyrábí ze výhradně ze sladového ječmene a destiluje se v kotlíkových destilačních přístrojích v jedné palírně. Musí zrát nejméně 3 roky v dubových sudech. Je považováná za to nejlepší, co svět whisky nabízí.
- Blended malt (míchaná sladová whisky) postup výroby je stejný jako u single malt. Jen koncový produkt je výsledkem míchání whisky z různých palíren. K nejznámějším značkám whisky tohoto druhu patří Compass Box nebo Big Peat. V této kategorii lze najít whisky se skvělým poměrem cena/výkon.
- Blended (míchaná) je kombinací sladové a obilné whisky. U převážné části blended whisky tvoří většinu obsahu láhve obilná whisky a je kombinací whisky z různých palíren. K nejznámějším patří Ballantine’s, Chivas Regal a Johnnie Walker. V ČR je reprezentantem Blended whisky GOLDCOCK Blended. Tyto whisky se velmi často lahvují bez udání věku.
- Grain (obilná) je kombinací jiných druhu obilí. Nejčastěji se jedná o kukuřici, pšenici, žito.
- Rye (žitná) obilí na žitnou whisky musí obashovat nejméně 51% žita. Žito býva tradičně doplněno o ječmen nebo kukuřici v různých poměrech.
Česká republika je velikostí produkce na okraji whisky světa. Dlouhou dobu byla jedinou relevantní značkou české whisky GOLDCOCK. K této značce se v minulých letech přidalo několik značek nových OLD WELL (Destilérka Svach), King Barley a Lafayette (Tōsh Distillery), Martin’s Barrel (Zámecký lihovar Blatná) a PRÁDLO (Stock). S růstem značek, roste i relevance ČR jako whisky producenta. Byť jsme stále mikroskopický trh, který si najdou spíše whisky nerdi.
Unikátním počinem na českém trhu je společný projekt značek GOLDCOCK a OLD WELL, kdy každá z palíren dodá sud. Sudy se následně blendují, aby daly vzniknout whisky s názvem Gold Well. Obě jsou whisky čistě sladové, což ve skotském pojetí přestavuje spojení dvou singl malt a pocházejí z různých lihovarů, ve Skotsku by byly označeny jako blend malt.