Hammer Head Whisky
O vznik české whisky Hammerhead se významně, byť nepřímo zasloužily listopadové události roku 1989. V roce 89 byla v Prádle v měděných kotlích destilována unikátní single malt whisky. Její základ tvořil český ječmen, pramenitá voda bohatá na železo a minerály, do chuti destilátu pak výrazně promluvily i sudy z českého dubu, jež byly kompletně vypáleny. Sudy naplněné whisky byly uloženy a zapomnělo se na ně.
Jakto, že se na whisky zapomnělo? Samotná její produkce byla totiž odpovědí na západní whisky, která v komunistickém Československu nebyla k dostání. Aparátčíci a další vlivní lidé tehdejší doby na svých zahraničních cestách whisky ochutnali a zatoužili po ní i doma. Proto vzniklo pro tehdejší státní palírnu zadání, tedy vědecko-technický úkol.
Vzhledem k tomu, že k výrobě whisky je třeba jen slad a voda, suroviny které byly v Československu v nejvyšší možné kvalitě, mohlo se začít téměř okamžitě pálit. Whisky svůj charakter získává zráním v sudech, a to většinou po bourbonu. Ty v tehdejším Československu samozřejmě nebyly. Vyrobily se proto sudy nové. Z českého dřeva. Sudy se pouze vypálily, aby destilát získal barvu a základní chuťový profil.
Před rokem 1989 chtěli v Prádle dosáhnou stejné kvality, jako skotskému whisky, a tak zprovoznili starý mlýn, který drtí zrna pomocí litého kladiva. Přesně takový, jaký se ve Skotsku používal. Namleli nakouřený slad, vypálili destilát a naplnili sudy.
Díky šrotovníku s litinovým kladivem získala Hammer Head whisky svůj název.